CZK
CZ SK
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Tlumiče hluku výstřelu - základní informace

Od roku 2021 není tlumič hluku výstřelu výsadou státních ozbrojených složek. Pořiďte si ho ke své lovecké nebo sportovní zbrani. Jeho používání má spoustu výhod, seznamte se s nimi. Možná budete překvapeni, jak moc vám zpříjemní střelbu.

Jak vidí tlumiče legislativa

Až dosud byly tlumiče hluku výstřelu zakázaným doplňkem zbraně kategorie A, což v praxi znamenalo, že jste si sice mohli požádat o výjimku, ale ta nebyla zpravidla nikomu udělena. Nyní (od 1.2.2021) dochází ke změně zákona o zbraních (zákon č. 119/2002 Sb.) a tlumiče se přesouvají z kategorie A do kategorie C, tedy mezi zbraně a doplňky podléhající ohlášení. Pokud máte zbrojní průkaz, můžete si tlumič legálně koupit (bez předchozího nákupního povolení). Jedinou podmínkou je povinná registrace na OSZBM (Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál), a to do 10 pracovních dnů od zakoupení. Na policii vám pak vystaví průkaz zbraně kategorie C.

Pokud chcete využít tlumič k lovu, bude vás zajímat také zákon o myslivosti (zákon č. 449/2001 § 45, bod j). Díky změně kategorizace tlumičů (přesun z kategorie A do C) je jejich použití k lovu povolené. Výše zmíněný zákon v bodě J zmiňuje jako zakázaný způsob lovu "střílet zvěř zakázanými zbraněmi, jejich doplňky a střelivem" což změnou kategorizace tlumiče z A do C již neplatí a tlumič lze k lovu užívat. 

K čemu je tlumič dobrý

Tlumič, jak už název napovídá, slouží k utlumení zvuku výstřelu, záblesku a zpětného rázu, tedy dalších vedlejších efektů, které doprovází každý výstřel.To má v praxi hned několik výhod.

Ochrana sluchu

Tou hlavní je ochrana sluchu při střelbě a to jak toho vašeho, tak sluchu vašeho psa. To, že nadměrný hluk ohrožuje a trvale poškozuje sluch, je obecně známo, ale při lovu je potřeba poslouchat zvuky zvěře nebo organizační signály při společných lovech. Proto je využití ochranných pomůcek při lovu (sluchátka, špunty do uší) velice omezené. A přitom hluk, který doléhá po zmáčknutí spouště k uchu střelce, je při výstřelu z malorážky 140 dB, u kulovnice a brokovnice 155 až 170 dB, což není málo. Pro lepší představu hluk jedoucího vlaku je 90 dB a startujícího letounu 120 dB. Fyzickou bolest cítíte u zvuků hlasitějších než 130 dB. Už jen kvůli tomu byste se měli nad pořízením tlumiče zamyslet.

Tlumení zpětného rázu

Tlumič netlumí jen hluk, ale i zpětný ráz, a to až o 50 %. Po výstřelu se optika pohne jen minimálně, můžete tedy mnohem rychleji zkontrolovat, zda a jak jste zasáhli cíl a střelbu rychle zopakovat.

Zamezení záblesku z hlavně

Při výstřelu bez tlumiče dojde ve zbrani k zažehnutí výbušné směsi a k expanzi, která vymete střelu z hlavně, což způsobí vedle hluku také záblesk hořícího plynu. Za denního světla není tento efekt moc viditelný, ale v noci, zejména když používáte noční vidění, je to víc než patrné. U nočních vidění fungující na principu zesilování zbytkového světla (analogových nočních viděnídochází ke krátkému ale intenzivnímu přesvětlení přístroje a tím ke snižování jeho životnosti. U digitální noční vidění a u termovizí vzniká po výstřelu krátký okamžik, který přesvětlí obraz vlivem světla a tepla na ústí hlavně a nelze sledovat po krátkou dobu cíl, než přístroj znovu vykreslí obraz. Tlumič hořící plyn zachytí a umožní vám ihned zkontrolovat cíl.

Nevyplaší civilisty ani zvěř v okolí

Výstřel s tlumičem není tolik slyšet a šíření zvuku je jiné (v jiných směrech) než výstřel bez tlumiče, takže po výstřelu nevyplašíte vše živé v okolí a můžete to zkusit znovu. Nutno dodat, že tlumiče netlumí hluk zcela, ale přibližně o 50 %, protože zvuk vznikající při výstřelu se skládá ze zvuku výstřelu, s tím si tlumič poradí, ale také ze sonického třesku, s tím nic nenadělá. Sonický třesk vzniká vstupem střely do nadzvukové rychlosti. Tento hluk můžete eliminovat jedině použitím subsonického (podzvukového) střeliva.

Jak tlumič funguje

Tlumič hluku výstřelu vypadá na první pohled jako malý kovový váleček. Je to dutá trubka z nerezové oceli, hliníku, z vysokopevnostního duralu nebo z titanu. Uvnitř tlumiče se nachází několik komor různého tvaru, které slouží k rozložení tlaku vzníceného plynu. První komora (expanzní) je největší, za ní následuje několik menších komor.

Potřebujete poradit s výběrem tlumiče?

I když jsou v České republice tlumiče hluku výstřelu pro civilní střelce novinkou, v zahraničí se už mnoho let běžně používají. Například v Anglii, Švédsku a Norsku jsou tlumiče nejenže povolené, ale mnohdy i povinné. Již delší dobu čerpáme zkušenosti od zahraničních lovců a sportovních střelců. Sami tlumiče a jejich fungování už dlouhodobě testujeme a to jak při sportovní střelbě (díky licenci A), tak při lovu v zahraničí.

Pokud vás tlumiče zaujaly a chcete poradit s výběrem, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme. Napište nám nebo zavolejte.

 
Potřebujete poradit s výběrem?

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem pomoci.

V rámci tohoto sortimentu vám nejlépe poradí:

+420 606 591 877
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Nebo nám napište e-mail:

Marcela Mintělová
Marcela Mintělová
Jsme tým odborníků
Jsme tým odborníků

s dlouholetou praxí v oboru

Autorizovaný prodejce
Autorizovaný prodejce

značek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a další.

Široký sortiment
Široký sortiment

potřeb pro myslivce od A do Z

Kamenná prodejna
Kamenná prodejna

s prodejní plochou větší než 400 m2