CZK
CZ SK
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Test - Mobilního teleskopického posedu

Když se řekne "mobilní posed" každý myslivec si představí určitou podobu přenosného posedu z které lze pozorovat, lovit nebo fotit zvěř v přírodě. Určitě se Vám již stalo, že jste obeznali zajímavou trofejovou zvěř a nikde v blízkosti se nenacházel žádný posed nebo sedačka. Přesně proto je vhodný mobilní posed, který můžete postavit ke každému ochozu zvěře nebo na místo kde se daná zvěř vyskytuje. My jsme se rozhodli vybrat z naší nabídky, podle nás ten nejmobilnější a trošku ho pro Vás otestovat. Jak se říká, aby jste nemuseli kupovat zajíce v pytli.

Hlavními parametry pro určení "Nejmobilnějšího posedu" byly:

  1. Poměr velikosti v rozloženém a složeném stavu.
  2. Složitost montáže a demontáže (počet použitého nářadí)
  3. Váha a jednoduchost přenosu
  4. Pohodlí, jednoduchost lovu 


Mobilní teleskopický posed 
Mobilní posed Hochwald je opěrný posed, který je tvořený teleskopickým žebříkem, díky kterému spadá mezi nejskladnější mobilní posedy. Výrobce jej nabízí ve dvou výškových provedeních. Maximální výška sedáku menšího modelu je 310 cm  a u vyššího modelu je to dokonce 370 cm, což je opravdu dostačující výška pro veškeré použití. 

1. Poměr velikosti v rozloženém a složeném stavu.
První parametr pro určení nejmobilnějšího posedu je jasný pro zajištění mobility, musí být posed dostatečně skladný, ale zároveň musí být i dostatečně velký po jeho rozložení. Náš testovaný model splnil obě tyto podmínky opravdu na jedničku. Složený teleskopický posed ve větším provedení dosahuje opravdu malých rozměrů hlavně díky teleskopickému žebříku, který se zasouvá sám do sebe a promyšlenému složení sedačky dosahuje ve složeném stavu rozměrů: 100x78x14 cm. Takto složený posed se bez problémů vejde do zavazadlového prostoru i opravdu malého auta (na fotkách níže je posed v kufru malého městského hatchbacku). V rozloženém stavu dosahuje posed až do výšky 3,7 metrů.

2. Složitost montáže a demontáže (počet použitého nářadí)
Další z parametrů pro výběr nejmobilnějšího posedu je bezpochyby jeho montáž a demontáž. Posed třeba může být v rozloženém stavu opravdu malý a skladný, ale pokud pro jeho postavení potřebujete hromadu nářadí,  tři pomocníky a složitý návod je jeho mobilnost pryč. V rychlosti nebo chcete-li  v  jednoduchosti montáže je námi vybraný posed zase jedničkou mezi mobilními posedy. Bez použití jakéhokoli nářadí, pomocníků nebo návodu postavíte tento mobilní posed během minuty! 

Montáž posedu:
 Montáž je úplně jednoduchou záležitostí. Rozložíme sedačku kolmo k žebříku (díky pístu  to půjde velice snadno) a vytáhneme nejvyšší schůdek teleskopického žebříku - tím se sedačka zaaretuje. Povolíme velké matice a přetočíme opěrku pro zbraň před žebřík. Zvedneme opěradlo sedačky a nyní stačí jen vysunovat jednotlivé teleskopické schůdky do požadované výšky. Následující krok je trošku složitější, posed je nyní třeba dobře ustavit, pod dostatečným úhlem opřít tak, ať je celou opěrnou, ozubenou plochou opřený o strom. Opatrně vylezeme na žebřík a kolem stromu obepneme popruhem a pořádně přikurtujeme (kurt i popruh je součástí posedu). Na tuhle fázi by se hodil pomocník, který by podržel žebřík aby se nevyvrátil, ale při troše šikovnosti to zvládnete i sami. Posed je připraven k použití a je natolik stabilní, že na něm můžeme "tancovat". Naše doporučení: pokud chcete posed nechat několik dní na jednom místě je vhodné ho ke stromu uzamknout pomocí lanového zámku.

Video z montáže posedu

Demontáž posedu: Pokud již byl lov úspěšný, nebo jen chceme posed přemístit na jiné místo musíme posed sbalit. Demontáž je podobná jako montáž jen v opačném pořadí. Povolíme kurt a opatrně slezeme z posedu dolů. Spouštíme jednotlivé schůdky pomocí dvou aretačních kolíků na každém schůdku (Pozor na prsty!). Posed spustíme až na nejnižší možnou velikost zavřeme opěradlo a stáhneme sedačku do stejné roviny jako žebřík. Nyní jen srovnáme do stejné roviny i opěrku pro zbraň a posed je připraven k transportu. 

Video z demontáže posedu

3. Váha a jednoduchost přenosu
Váha díky hliníkové konstrukci žebříku a lehkých, ale taky pevných materiálů sedačky je u vyššího modelu posedu pouze 18,5 kg. To je v poměru k výšce rozloženého posedu jedna z nejlepších hmotností mobilních posedů na trhu. Pro přenos lze zakoupit batoh speciálně navržený pro tento posed. Batoh totiž neplní pouze úlohu batohu pro přenos, ale dá se také použít jako zástěna na již rozložený posed. Do batohu tak můžete vkládat věci jako do velké  kapsy. Batoh použitý jako zástěna má obrovskou výhodu, jelikož zakrývá přes 2/3 těla a tak lehké vrtění nebo pohyb nebude na posedu vidět. Přenos skoro 19 kilového posedu v batohu není žádná hrůza, váha se rozloží na celé ramena a záda. Díky tomu se dá s posedem ujít i několik stovek metrů klidně i do kopce. Proto ke koupi posedu batoh určitě doporučujeme zakoupit také! 

4. Pohodlí, jednoduchost lovu
K čemu by byl myslivci mobilní posed, kdyby byl nepohodlný, a po dvou hodinách by šel s "vysezeným zadkem" domů. U námi testovaného posedu je sedačka tvořena z překližek, které jsou potažené polstrovaným sedákem z vodě odpudivého materiálu maskované barvy. Sedák při dlouhodobé instalaci posedu na jednom místě můžeme ochránit před vodou tak, že sklopíme opěradlo, a překryjeme sedací část a ta bude chráněna před vodou. Sedací část je dostatečně prostorná, takže nehrozí, že by mohutnější myslivci měli problém se do sedačky vlézt.  Samozřejmostí jsou opěrky pro ruce. Dalším velkým pomocníkem jsou háky pro bezpečné odložení zbraně, a tak po celou dobu lovu bude mít myslivec obě ruce volné. Ohrádka (opěrka pro zbraň) je polohovatelná a polstrovaná, takže si jí každý může upravit pro svojí výšku a maximální pohodlí. 

PLUSY                                                                               
- Rychlé složení a rozložení posedu                             
- Jednoduchá manipulace pro jednu osobu                  
- Možnost různého nastavení výšky posedu                 
- Velká stabilita po řádném přikurtování
- Kvalitní příslušenství (batoh,zámek)
- Jednoduchý přenos, díky nízké váze a rozměru
- Pohodlná a prostorná sedačka
- Měkké úchyty na zbraň
- Dodáváno včetně kurtu
- Délka kurtu i na opravdu hrubé stromy.
MÍNUSY
- Nestabilita před upevněním
- Stříbrná barva žebříku (neplatí, žebřík je nyní černý)
- Lehce hlasité balení posedu (viz video.)

Shrnutí: 
Mobilní teleskopický posed jak náš test ukázal, je opravdu mobilní. Ve všech ohledech opravdu vyniká a je promyšlený do posledního detailu (zkonstruoval jej myslivec pro myslivce). Malým nešvarem posedu je nestabilita před ukurtováním ke stromu, než posed pořádně ke stromu připevníme kurtem je posed lehce vratký a je opravdu důležité jej stabilně ustavit a pod dobrým úhlem opřít. 
Potřebujete poradit s výběrem?

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem pomoci.

V rámci tohoto sortimentu vám nejlépe poradí:

+420 724 240 827
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Nebo nám napište e-mail:

Aleš Náhlý
Aleš Náhlý
Jsme tým odborníků
Jsme tým odborníků

s dlouholetou praxí v oboru

Autorizovaný prodejce
Autorizovaný prodejce

značek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a další.

Široký sortiment
Široký sortiment

potřeb pro myslivce od A do Z

Kamenná prodejna
Kamenná prodejna

s prodejní plochou větší než 400 m2