CZK
CZ SK
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Jak vybrat vzduchovku

Vzduchovky jsou skvělé nejen při tréninku střelby a střeleckých návyků, ale využijete je i k lovu drobných hlodavců a škůdců nebo k uspořádání rodinné soutěže ve střelbě. V článku zjistíte, jak vybrat vzduchovku, která vám sedne.

Vzduchovky jsou skvělé nejen při tréninku střelby a střeleckých návyků, ale využijete je i k lovu drobných hlodavců a škůdců nebo k uspořádání rodinné soutěže ve střelbě. V článku zjistíte, jak vybrat vzduchovku, která vám sedne.

Vzduchovky a legislativa

Vzduchovky s úsťovou energií střely do 16 J patří do kategorie D, kam spadají zbraně nepodléhající registraci. To v praxi znamená, že je může vlastnit jakákoliv svéprávná osoba starší 18 let. K držení vzduchovky není potřeba zbrojní průkaz ani jiné povolení. Jsou tedy ideální, když se střelbou začínáte.

Střílet ze vzduchovky můžete i mimo oficiální vzduchovkovou střelnici, ale musíte prostor bezpečně zajistit a viditelně označit. Rovněž máte povinnost vzduchovku a střelivo zabezpečit tak, aby se k ní nedostal nikdo nepovolaný

Rozdíl mezi vzduchovkou a ostrou zbraní

Vzduchovky jsou střelné zbraně, které používají k vymetení střely z hlavně stlačený vzduch, a ne plyn vzniklý při hoření střelného prachu jako ostré zbraně. Podle délky hlavně se vzduchové zbraně dělí na dlouhé a krátké, tedy na vzduchové pušky a pistole.

Rozdělení vzduchovek podle typu pohonu

Vzduchovky se dále dělí podle mechanismu, který vymete střelu (olověný brok, diabolku) z hlavně. A právě typ pohonu je klíčovým faktorem při výběru správné vzduchovky. Od něj se odvíjí náklady spojené s provozem zbraně, akceschopnost, možnost víceranné střelby i pohodlí při střelbě.

Pružinová vzduchovka

Pružinovka je ze všech typů nejběžnější a konstrukčně nejjednodušší. Nabití se provádí ručním stlačením pružiny a to buď zalomením hlavně, nebo pákově. Natahovací páka je umístěna pod pevnou hlavní a nabíjí se nátahem. Výhodou pružinovek je nízká pořizovací cena i provozní náklady (neplatíte za hnací médium) a snadná opravitelnost. S výměnou pístu si poradí každý šikovnější kutil. Nevýhodou je menší přesnost a nutnost ručního natahování pístu.

Vzduchovka s plynovým pístem – GAS vzduchovka

Vzduchovky s plynovým pístem jsou vylepšenou verzí klasické pružinovky. Vymršťovací pružinu u nich nahradil natlakovaný píst, který je poháněn plynem, vzduchem nebo dusíkem. Výhodou oproti pružinovce je nižší hlučnost a mírnější zpětný ráz. Nabíjení může být stejně jako u pružinovky dvojí – pomocí zalamování hlavně nebo páky.

CO2 vzduchovka

CO2 vzduchovky jsou poháněné stlačeným CO2 z jednorázových bombiček, které se našroubovávají nejčastěji pod hlaveň. CO2 zajišťuje neustálý tlak k vymetení střely. Výhodou je, že po každém výstřelu nemusíte natahovat píst, ale střílíte dál, dokud máte čím. Konstantní tlak navíc minimalizuje zpětný ráz a zvyšuje přesnost při střelbě. CO2 vzduchovky bývají často víceranné, takže na jedno nabití můžete vypálit i více ran, což zaručuje akční požitek ze střelby.

Nevýhodou jsou vyšší náklady spojené s provozem vzduchovky. Pravidelně musíte dokupovat nejen střelivo, ale i hnací médium – CO2 bombičky. Dalším minusem je teplotní nestálost. Při teplotách nižších než 15 stupňů nedosahují CO2 zbraně konzistentního výkonu.

PCP vzduchovky

PCP vzduchovky neboli pneumatické vzduchovky jsou poháněny stlačeným plynem z kartuše, která se doplňuje z velkých plynových lahví. Jednu kartuši tak můžete plnit opakovaně z tlakových lahví. Kartuše mají různý objem a v závislosti na něm mohou na jedno naplnění vystačit k vystřelení několika desítek až stovek ran. Výhodou jsou nižší provozní náklady než u CO2 vzduchovek, vysoká přesnost a teplotní stálost. Pneumatická vzduchovka podá stejný výkon ve 25 °C jako v 1 °C. Nevýhodou PCP vzduchovek jsou vyšší pořizovací náklady. Pokud však chcete střílet často a přesně, vyplatí se vám to.

Tipy k výběru vzduchovky

Trénink střelby

Pokud chcete trénovat střelecké návyky a přesnost, zvolte PCP vzduchovku s nastavitelnou pažbou, muškou a hledím se světelnými vlákny. Výhodou jsou také drážky k upevnění puškohledu na vzduchovku.

Lov hlodavců a drobných škůdců

Při výběru lovecké vzduchovky se zaměřte na přesnost a na sílu, která by měla se měla blížit 16J. Ideální jsou tedy vzduchovky s výkonem 16 Joulu a puškohledem. 

Zábava

Když si chcete občas zastřílet jen tak pro zábavu, nebo uspořádat zahradní soutěž ve střelbě, bude vám stačit pružinovka, GAS vzduchovka. Pokud bazírujete na přesnosti a nechce se vám zbraň nabíjet ručně, zvolte CO2 nebo PCP pohon.

Aby se vám v dopadišti neválely zbytky střeliva, pořiďte si sklápěcí střelnici nebo lapač diabolek, na který připevníte papírový terč na vzduchovku.

Péče o vzduchovku

Vzduchovka je střelná zbraň, která potřebuje pravidelné čištěnípromazávání a servis. Zanesená hlaveň způsobuje nepřesnosti při střelbě, zbraň se rychleji ničí a v extrémních případech může být i nebezpečná.

Proto hlaveň přibližně po 1000 výstřelech pročistěte pomocí čisticí sady. Počet výstřelů určíte podle množství vystřelených diabolek nebo broků. Ty se prodávají nejčastěji po 250, 500 nebo 1000 kusech.

Rada z loveckého obchodu

Prodeji zbraní rozumíme a rádi vám poradíme s výběrem ideální vzduchovky. Napište nám nebo zavoljete. 

Potřebujete poradit s výběrem?

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem pomoci.

V rámci tohoto sortimentu vám nejlépe poradí:

+420 724 240 827
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Nebo nám napište e-mail:

Aleš Náhlý
Aleš Náhlý
Jsme tým odborníků
Jsme tým odborníků

s dlouholetou praxí v oboru

Autorizovaný prodejce
Autorizovaný prodejce

značek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a další.

Široký sortiment
Široký sortiment

potřeb pro myslivce od A do Z

Kamenná prodejna
Kamenná prodejna

s prodejní plochou větší než 400 m2