CZK
CZ SK
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Jak se stát myslivcem? Základní rady a tipy.

Máte rádi přírodu? Baví Vás péče o zvěř a chcete se o zvěři dozvědět maximum informací? Nebojíte se práce v přírodě? Vypadá to, že Vaše srdce je zelené! Staňte se myslivcem/myslivkyní!

Pokud uvažujete že se stanete myslivcem, tenhle článek je přímo pro Vás!  V článku Vám shrneme všechny důležité informace, které jsou potřeba vědět, když se chcete stát myslivcem. V České republice má obhospodařování zvěře a myslivost na starost Ministerstvo zemědělství, které pověřuje organizaci ČMMJ (Českomoravská myslivecká jednota) k výchově, evidenci, edukaci a sbližování české myslivecké základny. ČMMJ  má po celé republice své organizační sídla (OMS), které každoročně vypisují kurz o první lovecký lístek.* Lovecký lístek je průkaz, který Vás opravňuje vykonávat myslivost na území České republiky. Přirovnal bych jej k řidičskému průkazu, získání Vás opravňuje řídit auto, ale dobrým řidičem se stanete až po létech praxe. Stejné je to s myslivostí, lovecký lístek Vás opravňuje vykonávat myslivost, ale dobrým myslivcem se stáváte po létech praxe. Vzhledem k tomu, že lovecký lístek umožňuje držiteli lovit zvěř a rozhodovat tak o jejich stavech v přírodě, nelze jej získat ze dne na den. Celý kurz o lovecký lístek trvá přibližně 1 rok. 

*Kurz myslivosti nemusíte absolvovat, pokud jste zkoušku složili na vysoké škole nebo jste absolventem SŠ nebo VOŠ, kde je myslivost
studijním oborem nebo povinným předmětem.

Jak probíhá kurz o první lovecký lístek

Když se přihlásíte do kurzu o první lovecký lístek, na pravidelných schůzkách budete získávat potřebné znalosti. Výuka v kurzu Vám většinou zabere něco mezi pěti až dvanácti víkendy. Během těchto víkendů Vám lektoři vysvětlí problematiku jednotlivých témat a osvětlí Vám jaké znalosti je potřeba mít pro úspěšné složení závěrečné zkoušky. Po zbytek času byste se měli věnovat samostudiu a praxi v honitbě. Během kurzu získáte základní znalosti v sedmi skupinách předmětů, z nichž budete skládat zkoušku. Jedná se o tyto okruhy: myslivecká osvěta a historie, myslivecká legislativa, zoologie, péče o zvěř, základy myslivecké kynologie, zbraně a střelivo, nemoci zvěře  a nezbytná první pomoc. Pro snazší výuku lze ke kurzu získat Myslivecké penzum, které shrnuje všechny potřené informace pro jednotlivé okruhy a je výborným pomocníkem pro výuku, pořízení rozhodně doporučujeme! V penzu také naleznete seznam otázek, ze kterých často vychází otázky zkušebních komisařů. Během výuky s lektorem se vyplatí zeptat na všechno, co Vám není jasné, ptát se u zkoušky je příliš pozdě. Přidanou hodnotou kurzu o první lovecký lístek je získání nových přátel se stejnými koníčky, toto přátelství mnohdy přetrvá roky. 

Roční praxe v honitbě 

Další podmínkou pro získání loveckého lístku je absolvování roční praxe v myslivecké honitbě. Vzhledem k povaze tohoto krásného koníčku, je jasné, že teoretická část kurzu je jen určitá část přípravy pro budoucího myslivce. Další velmi podstatnou podmínkou pro získání loveckého lístku je roční myslivecká praxe. Praxi v honitbě si zajistíte sami nebo Vám se zajištěním pomůže OMS, na kterém vykonáváte kurz o první lovecký lístek. Pokud to situace dovoluje, doporučujeme zvolit místo pro praxi v blízkosti Vašeho bydliště, případně v honitbě, kde znáte jednoho či více myslivců. Čím častěji budete v lese, ať už na čekané, nebo na myslivecké brigádě, tím snadněji získáte všechny potřebné znalosti a zkušenosti. 

Co budete ještě potřebovat 

Nyní si řekneme, co budeme potřebovat dále. Při vykonávání myslivosti nebo myslivecké praxe, se neobejdete bez mysliveckého odění. Budete určitě potřebovat zelené nebo maskované oblečení, tradiční myslivecký klobouk a vhodnou obuv. Oblečení by mělo mít určité vlastnosti, například, by mělo být nešustivé, praktické, s dobrým střihem a z vhodných materiálu. Pro chladnější období by oblečení mělo mít kvalitní tepelnou izolaci, obuv by měla být nepromokavá s kvalitní podrážkou. My se odíváním myslivců zabýváme již více než 10 let a to jak začínajících myslivců, tak i ostřílených matadorů. Snažíme se pro každého klienta najít vhodné a kvalitní odění pro tu správnou příležitost. Proto, když si nebudete s čímkoli jistí, nebo budete chtít poradit, neváhejte se na nás obrátit. 

Samostatnou části mysliveckého odění, je slavnostní myslivecký oděv. Tento oděv je vhodný na myslivecké slavnosti, plesy a začínajícímu myslivci se bude hodit především na zkoušky o první lovecký lístek. Věřte, že společenský myslivecký oděv Vám pomůže získat u zkušební komise kvalitní první dojem a tím i malé plus ke zkoušce. Rozhodně na ně zapůsobíte více než, když si vezmete modré rifle a červené tričko :). V naší nabídce naleznete jak tradiční myslivecký společenský oblek pro myslivce nebo slušivé šaty či kostýmek pro dámu myslivkyni. Pokud se v obleku necítit dobře, zvolte alespoň společenskou mysliveckou košili, kterou lze ozdobit, kravatou nebo mysliveckým bolem. Pokud si nejste jistí výběrem, zastavte se u nás na prodejně, nebo nám zavolejte, rádi se Vám budeme věnovat. 

První lovecká zbraň -  Vzhledem k tomu, že myslivost lze vykonávat i zcela beze zbraně není zbraň to, co musíte potřebovat. Nicméně ve většině případů budete při výkonu práva myslivost používat zbraň. Pro pořízení zbraně budete potřebovat zbrojní průkaz. Získání zbrojního průkazu je téma samo o sobě a v tomto článku se mu nebudeme věnovat. Budeme tedy vycházet z předpokladu, že již zbrojní průkaz vlastníte. Pokud tomu tak je, můžete již během kurzu o první lovecký lístek, pořídit svou loveckou zbraň. Používat k myslivost ji však můžete až po získání loveckého lístku. Pro myslivost nejčastěji používáme dva typy loveckých zbraní, a to brokovnici a kulovnici (nebo jiný typ zbraně s drážkovaným vývrtem). Brokovnice slouží nejčastěji k lovu pernaté zvěře nebo třeba k výcviku lovecky upotřebitelného psa. Kulovnici pak používáte k lovu spárkaté zvěře, u nás nejčastěji zvěř srnčí nebo černá (divoká prasata). Vzhledem k častějším možnostem k lovu spárkaté zvěře, bývá první zbraň kterou si pro myslivost pořídíte opakovací kulovnice. Lov různých druhů zvěře má své specifika, existují také různě drahé zbraně a také nespočet loveckých ráží. Pokud budete chtít při výběru radu nebo konzultaci, neváhejte se na nás obrátit. Zbraň Vám dodáme a doporučíme Vám tu, která bude konkrétně pro Vás ta pravá! 

Užitečné odkazy, které se Vám můžou hodit, když se rozhodnete stát myslivcem 

Pokud již máte základní přehled o tom, co je potřeba udělat pro to, aby se z Vás stal myslivec. Je čas se přihlásit na kurz o první lovecký lístek. Nejjednodušší cesta je otevřít tento odkaz a najít nejbližší okresní myslivecký spolek, který tyto kurzy každoročně vypisuje. V odkaze také najdete potřebné kontakty na tyto spolky. Stačí zavolat nebo napsat email, že se chcete stát myslivcem a lidé z OMSu se o Vás již postarají. 

Pokud chcete vykonávat mysliveckou praxi v místě Vašeho bydliště, nebo ve Vámi vybrané lokalitě musíte kontaktovat hospodáře nebo předsedu mysliveckého spolku v dané lokalitě. Proto se Vám bude hodit tento odkaz. Kde naleznete mapy všech honiteb v ČR. Sehnat konkrétní kontakt už může být složitější, můžete zkusit vyhledat kontakt v tomto odkazu. Případně se zeptejte na OMS vedoucího kurzu, který má k dispozici kontakty na všechny hospodáře a předsedy spolků v dané oblasti. 

Pro získání potřebného vybavení, od ponožek přes zbraně nepotřebujete žádný další odkaz, stačí si vybrat v kategoriích na těchto stránkách. nebo nám napsat či zavolat. 

Potřebujete poradit s výběrem?

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem pomoci.

V rámci tohoto sortimentu vám nejlépe poradí:

+420 724 240 827
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Nebo nám napište e-mail:

Aleš Náhlý
Aleš Náhlý
Jsme tým odborníků
Jsme tým odborníků

s dlouholetou praxí v oboru

Autorizovaný prodejce
Autorizovaný prodejce

značek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a další.

Široký sortiment
Široký sortiment

potřeb pro myslivce od A do Z

Kamenná prodejna
Kamenná prodejna

s prodejní plochou větší než 400 m2