Profesionální instalace Fotopasti!
Fotopasti - malé, šikovné zařízení, které pořizuje fotky, nebo videa na základě pohybu je v maximálním rozmachu. Původně pro monitorování zvěře v přírodě, nyní i pro hlídání objektů, černých skladek a jiné. fotopasti dnes vlastní a používá spousta lidí, a proto jsme se rozhodli Vám ukázat jak lze fotopast efektivně používat. Toto malé mobilní zařízení lze v přírodě napájet pomocí klasických baterii, v čemž je hlavní kámen úrazu, jeho mobilnost se ztrácí tím, že člověk neustále vyměňuje baterie. Dále v případě fotopastí s online přenosem (s GSM modulem) nastává problém se sílou signálu. To vše se dá v rámci mezí efektivně vyřešit.
Napájení fotopastí
Většina fotopastí na českém trhu je primárně napájená pomocí "tužkových" AA baterii. Kvalitní baterie jsou základem úspěchu, fotopast při nočním focení, nebo nočnívideích používá diodový přísvit(ve většině případů neviditelný), který má největší spotřebu baterii. Proto lze říct, že po dlouhodobém testování AA baterií, na 8 kusů těch nejlepších, fotopast vydrží přibližně 5-6 tisíc nočních fotek (denních o něco více). Při instalaci fotopasti na místo kde je velká frekvence zvěře či lidí tak fotopast vydrží na jednu sadu baterii pouze několik dní.
Řešení: V
případě že je fotopast umístěná blízko obydlí je možno fotopast napájet klasicky ze sítě. Pomoci síťového adaptéru. Baterie AA poté fungují jako záložní zdroj např. v případě výpadku proudu. V případě instalace fotopasti v přírodě, budem hledat síťový zdroj jen těžko. Naštěstí řešení existuje. Fotopast lze také napájet pomocí 6 voltové gelové baterie, která se používá například v motocyklech. Na gelovou baterii fotopast vydrží v provozu i desítky tisíc fotek a další výhoda, baterie je dobíjecí. Baterie AA taktéž slouží jako záložní zdroj. Gelová baterie se k fotopasti připojuje pomocí napájecího kabelu, který není standardně dodáván a je třeba jej dokoupit zvlášť.
Síla signálu u fotopastí s GSM branou.
Fotopasti s možností přenosem fotografií v reálném čase na e-mail, nebo na mobilní telefon pomocí MMS jsou dnes také velice rozšířené. Obrovská výhoda v pozorování fotek ihned po jejich pořízení s pohodlí domova má i své úskalí. Tímto úskalím je citlivost na signál mobilního operátora, aby fotopast fotky odesílala spolehlivě, je důležité aby byl v místě umístění dobrý signál. Řešením slabého signálu je výměna malé antény, která je běžně dodávaná k fotopastím, za anténu ziskovou. Zisková anténa nejen zachytí i slabší signál, ale také je dodávaná s dostatečně dlouhým kabelem, takže se dá umístit i vysoko do koruny stromu a tím signál lépe zachytit.
Námi testovaná sestava:
Fotopast UOVision UM 535 - fotopast s GSM modulem
Gelová Baterie SunnyWay 6V 12Ah
Baterie AA 12ks Energizer Ultimate - lithium
Zisková anténa
Napájecí kabel pro fotopasti 6V
Ochranná skřínka