CZK
CZ SK
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Opakovací kulovnice Blaser R8 - jak to funguje

Zvažujete koupi nové kulovnice a překvapují Vás skokově rozdílné ceny zbraní ? Proč lze pořídit kulovnici za 20 000,- Kč, ale také za 200 000,- Kč ? Tento článek by Vám mohl trošku více přiblížit, čím je daný rozdíl v těchto cenách a také proč je dnes jednou z nejlepších loveckých kulových zbraní právě kulovnice s přímotažným závěrem Blaser modelová řada R8.

V tomto článku bychom Vám rádi popsali hlavní systémy použité u zbraně Blaser R8. Koncept zbraně Blaser R8 je maximálně modulární a univerzální, proto je dost složité pokrýt všechny možnosti konfigurace i tak se budeme snažit pokrýt co nejvíce rysů této zbraně. Všechny systémy, rysy či možnosti u  kulovnice Blaser R8 se budeme snažit detailně popsat a vysvětlit vhodnost či nevhodnost použití. 

Přehled modelů: 
Firma Blaser nabízí pro kulovnici R8 spoustu modelů, které se liší nejčastěji v provedení pažby, případně povrchových úpravách kovových částí, či jiných prvcích. Tyto modely jsou typizované pro různé použití a slouží spíše jako předloha, každou zbraň si může zákazník uzpůsobit dle svých požadavků a představ. Pro snazší pochopení uvedeme příklad: Kulovnice R8 Professional Success značí kulovnici s plastovou pažbou (označení Professional) a provedení thumbhole tedy s dírou na palec (slovíčko Success) není však řečeno jaku hlaveň tento model obsahuje (různá délka, průměr, ráže, s mířidly či bez aj. ) neříká ani o jaké provedení plastové pažby model obsahuje, zda zelený plast s pryžovými úchopy, či hnědý plast s koženými úchopy. Všechny tyto prvky jsou konfigurovatelné. Typizované modely můžete vidět na obrázku níže. 
Modely: R8, R8 Luxus, R8 Black Edition, R8 Attaché, R8 Baronesse, R8 Professional, R8 Professional Tracking, R8 Professional Success, R8 Professional Success Leather, R8 Safari, R8 Safari Luxus, R8 Safari Black Edition, R8 Kilombero, R8 Selous, R8 Professional Hunter, R8 Model overview, R8 Modular system, R8 Model versions, R8 Custom. Nově také R8 Carbon, R8 Huntec Camo, R8 Ultimate a další. 

Pažba je základ 
Jako základní stavební prvek při vybírání zbraně Blaser R8 je provedení pažby. Základní rozdělení je dřevěná pažba nebo plastová. V obojím provedení je k dispozici provedení thumbhole tedy s dírou na palec.
Dřevěné pažby se dále dělí na třídy. Podle kvality, barvy a kresby se dřevo dělí do 11 tříd viz obrázek níže. Dřevěné pažby lze volit také v provedení Bavarian (Bavorská lícnice), nebo Monte Carlo. Další volitelný prvek je ukončení předpažbí lze volit mezi černým provedením, nebo provedením s Ebenového dřeva. Dřevěné pažby Blaser se obecně vždy dodávají ve velmi vysoké kvalitě, s kvalitního kořenového dřeva s dobrou kresbou a především perfektním opracováním. Ergonomie pažeb je na nejvyspělejší úrovni. 
Plastové pažby jsou vyrobeny z tvrdého polymeru, (stejný materiál jak pro nárazníky BMW). Lze vybírat z více barevných provedení plastu viz obrázek výše,  např. tmavě zelená, tmavě hnědá, zelená, hnědá. Úchopové plochy na předpažbí, pistolové rukojeti a lícnici jsou doplněny o prvky s kůže, nebo pryže. Barev a provedení kůží a pryže je na výběr mnoho. Na různé barevné kombinace plastových pažeb a úchopových částí je zaměřen model R8 Professional Success Leather.

Poznámka: u pažby lze sladovat jak propastný rozdíl je mezi zbraněmi Balser a konkurencí,  samostatná pažba se cenově pohybuje kolem 80-100 000,- Kč. Ceny pažeb u konkurenčních výrobcu pak nejčastěji v cenové relaci 20-50 000,-Kč. 

Provedení Levák / Pravák
Kulovnice Blaser R8 je modulární také v provedení Levák / Pravák. Lze vybírat z několika provedení. Provedení:  Pravá pažba (ergonomie, lícnice pro praváka) - Pravý systém (klička závěru na pravé straně), Pravá pažba - Levý systém, Levá pažba - Pravý systém a Levá pažba - Levý systém. Zde je vidět, že firma Blaser počítá se všemi typy lovců což ocení především levorucí střelci, kteří mají jen omezený počet výběru zbraní. 

Ukázka výměny hlavně u Blaser R8

Hlaveň + ráže 
Hlaveň (jak provedení tak materiál) zbraní Blaser je na současném trhu s loveckými či sportovními zbraněmi jedna z nejkvalitnějších, (dle nás i jiných zkušených odborníků v oblastí zbraní ta úplně nejkvalitnější (to platí také pro hlavně Mauser a Sauer, vyráběno v jedné továrně)). Jednou z největších výhod zbraně Blaser R8 je možnost výměny hlavní viz video výše. Provedení hlavní je také mnoho, nyní si je tedy představíme. 
Průměr hlavně firma Blaser nabízí v provedeních: Standard (průměr hlavně 17mm), Semi weight(průměr hlavně 19 mm ), Safari (Průměr hlavně 22 mm) a provedení Jagdmatch (průměr hlavně 22 mm, s kanelováním)
Ráže - u zbraní Blaser R8 máme na výběr hned z  37 druhů ráží. Dělíme je do kategorií: Mini,Standard,Medium,Magnum, Jeffry, CH4D
Přehled ráží: .222 Rem
.223 Rem, .22-250, .243 Win, 6 XC, 6,5x55 SE, 6,5x57 , 6,5x65 RWS, .270 Win, 7x64, .308 Win, .30-06, 8x57 IS, 8,5x63, 9,3x57, 9,3x62, 6,5x68, 7,5x55 Suisse, 8x68 S, .257 Weath. Mag., .270 Weath. Mag., .270 WSM, 7 mm Blaser Mag., 7 mm Rem. Mag., .300 Blaser Mag., .300 Win. Mag., .300 Weath. Mag., .300 WSM, .338 Blaser Mag., .338 Win. Mag., .375 Blaser Mag., .375 H&H Mag., .416 Rem. Mag., .458 Win. Mag., .458 Lott, .500 Jeffery , 10,3x60 R (soupis řáží se neustále rozšiřuje)
Provedení hlavně lze volit mezi standardním hladkým provedením, kaneloveným provedením a  kanelovaným osmihranným provedením.
Délka hlavně je taktéž volitelná. Dostupné délky:430mm, 470mm, 500 mm, 520 mm, 600 mm, 650 mm, 700 mm (jen pro ráži 10,3x60R)
Pevné mířidla jsou další volitelná položka u hlavní pro zbraně Blaser R8. Můžeme vybírat mezi standardními mířidly Blaser, světlovodnými mířidly Hiviz, mířidly Safari, lze také zvolit dnes velmi oblíbenou variantu bez mířidel. 
Doplňky na hlaveň -  poslední volitelnou položkou u hlavní Blaser jsou možnosti doplnění hlavně o úsťovou brzdu, tlumič, či závit. Lze tedy vybírat mezi dvěma úsťovými brzdami - Magnaport umístěny na závitu(lze sundat), nebo dual break vyřezán přímo na hlavni. 

Krytka pistolové rukojeti - u dřevěných pažeb lze také vybírat s velkého množství krytek pistolových rukojetí, krytky ze stříbra s gravírováním postav zvěře či univerzálních motivů viz obrázek níže. 

Závěr, systém, baskule 
Nyní se dostáváme k hlavní části zbraně a také k jednomu s nejdokonalejších zbraňových systémů vůbec. Přímotažný závěr, natahování bicího mechanizmu - pojistka a spoušťový mechanizmus. Tyto věci má zbraň Blaser R8 opravdu promyšlené a unikátní. 
Přímotažný závěr -  jak již jeho název napovídá je přímotažný, tedy není potřeba při přebíjení zvedat (jak je tomu u Mauserova závěru) kličku závěru nahoru a pote táhnout dozadu. Pro přebití nám postačuje pouze přímý pohyb dozadu a zpět což je mnohem rychlejší verze přebíjení. Celý proces přebití je krásně vidět na videu pod odstavcem. Tento system je také unikátní ve spojitosti s délkou zbraně. Přímotažný závěr od firmy Blaser je svou konstrukcí výrazně kratší než klasický mauseruv závěr. Viz následující obrázek. Což je považováno za jednu s velkých výhod tohoto systému. 

Nejčastějším tématem k přímotažnému závěru je bezpečnost uzamykáni závěru do hlavně. Zde často narážíme na názor, že Mauserův závěr je bezpečnější, což je velký omyl! Tento fakt je dán také tím že lidské mysli přijde bezpečnější pohyb kličky dolů u přebíjení Mauserova závěru(pocit že se závěr opravdu uzamkl "do zbraně" ). Důležitým faktem je však plocha kterou se závěr uzamkne do hlavně. U Mausrova záběru je maximální plocha uzavření 50%. Tedy v případě klasického závěrového systému Mauser 98 (viz obrázek níže) dva ozuby vchází do hlavně prostorem stejně velkým jako je ozub a otočením se tyto ozuby uzamknou vůči stejné ploše tedy maximální možná plocha je 50%. Kdežto přímotažný závěr Blaser R8 je založen na jiném principu. Jedná se o hvězdicový systém uzamykání, kdy závěr při pohybu dopředu narazí na tzv. trn, který uzamykací plochy rozevře do všech směrů. Takto uzamčený závěr má plochu uzamčení větší než 90%. Porovnaní závěru na obrázku níže. 

Uzamykací systém je součástí hlavy závěru tzv. ořechu, který obsahuje také úderník a záchyt nábojnice. Hlava závěru je vyměnitelná a liší se také u kategorií ráži, např. pro standardní a magnumovou ráži máme jiný ořech. Hlavu závěru lze vidět na obrázku níže. Hlava závěru je nabízena ve stříbrné, zlaté a karbonové variantě. 

Natahování bicího mechanismu - pojistka - pojistka zbraně je umístěna na hřbetu závěru, slouží nejen k odjištění zbraně, ale také k natáhnutí bicího ústrojí. Tato kombinace je jedna z nejbezpečnějších vůbec, jelikož lze mít náboj v nábojové komoře a zároveň nenatažené bicí ustrojí a aktivní pojistku. I při sebevětším pádu zbraně, či jiným nesprávným zacházením zbraň nemůže vystřelit, bicí mechanizmus totiž není natažený. Bezpečnostní mechanizmus a funkce pojistky je ukázána na videu níže.  

Spoušť,zásobník - zbraň Blaser R8 je rozdílná také svým zásobníkem a spouští zbraně ty totiž tvoří jeden celek. Tento celek je plně vyjímatelný, lze tak spoušť a zásobník vytáhnout a dát do kapsy. Velikost zásobníku se liší dle ráže nejčastěji  4+1 a 3+1. Samozřejmostí je možnost objedání zlacené spouště. Unikátní možností spouště je tzv.  jednotka Sport-Lov kde lze nastavit dvě možnosti citlivosti spouště a to 250 g a 650 g. Firma Baser také nabízí možnost objednat zbraň s neodjímatelným zásobníkem. Jazýček spouště lze samozřejmě objednat v pozlaceném provedením ale také v provedení z karbonu,  standardně je jazýček spouště v černém provedení. 

Ukázka rychlosti přebití - Blaser R8
Ukázka spoušťového mechanizmu - Blaser R8
Ukázka bezpečnosti - Blaser R8

Baskule - další s volitelných prvků zbraně Blaser R8 je baskule. U neplastových modelu lze volit s velkého množství baskulí. Lze volit jak z gravírovaných stříbrných motivu tak ze speciálních povrchových úprav např. provedení Selous z speciální ušlechtilé oceli, nebo provedení Ruthenium s povrchovou úpravou z Ruthenia. U modelu Attaché je pak baskule pokrytá dřevěnými deskami. Přehled provedení baskulí lze vidět na obrázku níže. 

Ostatní příslušenství
Ke zbrani Blaser R8 lze pořídit značné množství příslušenství či modifikací, ve stručnosti si je tedy uvedeme. 
Kickstop je technologie pro snížení zpětného rázu, jedná se o kovový válec který se instaluje do dutiny v pažbě, firma Blaser jej nabízí ve dvou provedeních - malý a velký. Velký je vhodný především do zbraní magnumových a safari ráží, případně pro střelce kterým je nepříjemný větší zpětný ráz. 
Nábojová schránka do pažby - u dřevěných provedení pažeb lze nechat zabudovat také schránku na náboje počet nábojů je ovlivněn kategorii ráže. 
Individuální pažba - firma Blaser také nabízí možnost vytvořit pažbu přesně stavěnou na Vaši postavu. Individuální pažba má jednu podmínku, tou je návštěva německé továrny Blaser ve městě Isny, kde Vás kompletně přeměří a pažbu na míru postaví. 
Botka pažby  je také volitelná položka, kde můžeme vybírat mezi různými délkami, případně tvrdostí (safari botka)
Kulička závěru je v základním provedení černá, lze objednat i dřevěnou, případně se zlacením a gravírováním. 
IC Control je ojedinělá technologie propojení puškohledu a zbraně. Při odjištění hřbetní pojistky se automaticky rozsvítí červený bod puškohledu. Tuto technologii musíte individuálně objednat, a musí být obsažena i v puškohledu (nabízí pouze firma Zeiss u nejvyšších řad).
Montáž puškohledu má u firmy Blaser také vlastní technologii. Montáže lze pořídit jak v provedení s kroužky tak v provedení na šínu. Montáž i systém upevnění je na nejvyšší úrovni a tak lze optiku na zbrani libovolně sundávat a nasazovat bez nutnosti znovu nastřelení zbraně. 
Ostatní další možní příslušenství nesoucí značku Blaser je například: Kufr na zbraň, Luxusní obal na zbraň nebo řemen.

Oblečení a další doplňky Blaser nabízí také obrovské portfolio oblečení, a dalších užitečných mysliveckých doplňků. 

Oblečení - značka 
Ještě než se dostaneme k úplnému závěru je potřeba zmínit velmi důležitou věc, a tou je samotná značka Blaser. Značka Blaser to nejsou jen a pouze kvalitní a unikátní zbraně, ale také prvotřídní značka oblečení, které vyniká především svým unikátním designem a také kvalitou zpracování. Značka Blaser zachází až tak daleko, že má k ojedinělé řadě zbraní s označením Monza (obšití kožených prvků červenou nití) také ojedinělou řadu oblečení. V podstatě se dá říct, že můžete sladit veškeré lovecké nebo myslivecké příslušenství do jednoho designu od jednoho výrobce vystupující pod jednou značkou. Značkou Blaser!  

Závěr 
Nyní již musí být všem čtenářům jasné, že zbraň s takovým zpracováním, kvalitou, a unikátním systémem nelze pořídit za 20 000,- Kč. Samozřejmě muže někdo namítat, že člověk zde platí hlavně za značku a má do jisté míry pravdu. Je potřeba si také uvědomit, že výzkum všech technologií použitých u této zbraně také není zadarmo. Nicméně koncept této zbraně je založen především na originalitě, tedy lze si poskládat takovou zbraň, kterou budete mít jediní na světe a takhle přidaná hodnota je prostě k nezaplacení! 

V případě jakéhokoli dotazu týkajícího se zbraní Blaser, jejich systému či jiných věcí týkajících se zbraní a střeliva se na nás klidně obraťte.

Potřebujete poradit s výběrem?

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem pomoci.

V rámci tohoto sortimentu vám nejlépe poradí:

+420 723 320 718
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Nebo nám napište e-mail:

Matěj Náhlý
Matěj Náhlý
Jsme tým odborníků
Jsme tým odborníků

s dlouholetou praxí v oboru

Autorizovaný prodejce
Autorizovaný prodejce

značek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a další.

Široký sortiment
Široký sortiment

potřeb pro myslivce od A do Z

Kamenná prodejna
Kamenná prodejna

s prodejní plochou větší než 400 m2