CZK
CZ SK
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Nový dalekohled s dálkoměrem Leica Geovid PRO - recenze - první dojmy

V létě roku 2022 přichází do prodeje nový dalekohled s vestavěným dálkoměrem od firmy Leica. Konkrétně se jedná o model Leica Geovid Pro 10x32. První dalekohled z prémiové třídy dalekohledů s vestavěným dálkoměrem v tak malém rozměru a s objektivy o průměru 32. Prvně je také u tohoto modelu systém navedení střelce na poslední měřené body pomocí mapy nebo kompasu. Tento systém je novinkou v tomto segmentu, kdy jej jako první na trh uvedla konkurenční značka Swarovski pod názvem "Tracking Asistent". V případě dalekohledu Leica je systém pojmenován LPT  (LeicaProTrack). Vzhledem k naší úzké spolupráci s firmou Leica jsme měli možnost jako jedni z prvních tento dalekohled důkladně otestovat a také jej přivést Vám, našim klientům, do prodeje.

Rozbalení a první dojmy

Po otevření klasické stříbrné krabice, která je pro zboží Leica typická, najdeme klasické uspořádání i vybavení jako u všech modelu Geovid. Tedy základní multijazyčný návod, kvalitní neoprenový popruh pro zavěšení na krk, baterii CR2, gumové kryty pro objektivy i okuláry a klíč pro snadné otevření krytky baterie. Dále je v krabici kvalitní prošívaný obal pro přenášení či převozy dalekohledu a uvnitř konečně nalezneme dlouho očekávaný dalekohled Leica Geovid Pro 10x32. Hned jakmile jej vytáhneme z obalu vím, že tohle bude další špičkový stroj od tohoto německého výrobce. Velikost dalekohledu je totiž naprosto ideální, ergonomie a kompaktní rozměr je to, co Vás nadchne jako první, a to ještě dříve než se přes dalekohled vůbec podíváte. Doba, kdy většina myslivců nosila do lesa dalekohledy s úžasnou světelností, ale obrovskými rozměry a váhou v provedení 8x56 je dávno pryč. Nyní v době nočních vidění a termovizí je velký dalekohled na obtíž. Leica Geovid Pro 10x32 přesně vystihla aktuální potřeby lovců a svým zpracováním, velikostí a ergonomií přesně naplňuje mé očekávání dalekohledu pro rok 2022 v té nejvyšší třídě. 

Beru dalekohled do rukou, do chlapské ruky, i větší, padne bez sebemenších problémů. Ergonomie spojení dalekohledu pomocí dvou mostů je stejná jako u předchozích modelů Geovid a pasuje perfektně. Obě tlačítka pro ovládání vestavěného dálkoměru mám akorát na dosah, nemusím prsty ani natahovat ani krčit. Zde desingeři odvedli dobrou práci. Další věcí, kterou automaticky zkouším u každého dalekohledu je vysunování očnic pro pozorování s brýlemi nebo bez. Zde jsem očekával obvyklou kvalitu známou pro dalekohledy Leica. Nicméně jsem byl překvapen a to velice mile, že i zde našli technici prostor pro zlepšení. Očnice jdou krásně ztuha bez viklání a lze je vysunout do několika pozic, kde setrvávají bez sebemenší vůle! Další milé překvapení, a to jsem se přes dalekohled ještě nekoukal. 

Pozorování, měření dálkoměrem a seznamování se s novými funkcemi 

Po prvním obhlédnutí kompaktního tvaru dalekohledu je čas vyzkoušet optické vlastnosti a pořádně otestovat laserový dálkoměr. Co říct ke kvalitě obrazu...splňuje přesně to, co člověk v této cenové hladině očekává, to je čistý, ostrý a jasný obraz, a to včetně úplných okrajů pozorované výseče. Překvapilo mě, že zorné pole u nového menšího modelu je stejné jako u modelu Geovid 10x42, tabulkově je dokonce ještě o metr větší, což samozřejmě nepoznáte. Pozorování je komfortní, rozteče očnic jdou dobře nastavit s dostatečným rozsahem na obě strany. Co mi hodně vyhovuje je nastavování dioptrii, na jednom okuláru nastavujete dioptrie pro pozorování a na druhém pro displej, který zobrazuje výsledky měření laserovým dálkoměrem. Středové ostření jde lehce a přesně, jsem schopen obraz dokonale zaostřit po celé ploše pozorované oblasti a vzdálenosti. V letním období si dalekohled proti levnějším dalekohledům dobře poradí i lehkou miraží (tetelením teplého vzduchu), to je poznat především při pozorování na větší vzdálenosti, kdy lze obraz dobře zaostřit i přečíst. 

Měření laserovým dálkoměrem - základní ovládání je shodné s předchozí řadou Geovid. Měření do 1000 metru je nekompromisně přesné a rychlé, bod pro umístění měření je zřetelný. V letním období při plném slunci je trošku problém se čtením výsledku a proto ihned nastavuji sílu osvětlení displeje na maximální hodnotu 5. Jakmile zajde slunce nebo pozoruji ve stínu je hodnota osvětlení 5 příliš a velmi překrývá cíl, vracím tedy hodnotu osvětlení na úroveň 3, u které zůstávám. V případě, že měřím na přímém slunci, zobrazený výsledek přesunu posunutím dalekohledu na tmavší pozadí a lze jej číst bez problémů. Při měření od 1500 m  do 2500 m se již běžně stává, že je měření bez výsledku, je potřeba přesněji a kvalitněji zaměřit cíl. Ideální jsou rovné kolmé plochy jako stěny domů nebo stěny lesa. Nejvzdálenější objekt který se mi podařilo opakovaně zaměřit byl ve vzdálenosti 2210 metrů. Měření objektů od 1500 m dále již vykazuje určitou odchylku. Při měření domu ve vzdálenosti cca 1800 m byly opakovaně výsledky: 1802 m, 1810 m, 1805 m a 1801 m. Dalekohled byl zafixován, bez pohybu. Nicméně ruku na srdce, pro 99.9% uživatelů těchto zařízení je daná odchylka bezpředmětná a výkon dálkoměru je úctyhodný. V případě měření stromu ve vzdálenosti cca 160 metrů, kde můžou dělat problém větve a olistění byly výsledky 157.6 m, 157.8 m, 157.6 m, 157.6m. Možná odchylka tedy byla 0,1 m, což považuji za ideální výsledek. Obecně lze říct, že měření je snadné, rychlé a uživatele baví, při každodenním používání Vás měření neodradí, a zkoušíte zaměřit každou zvěř, případně záchytné body ve vašem revíru. Zkusmo odhadujete vzdálenosti a své odhady kontrolujete podle laserového dálkoměru. Občas se přistihnu, že měřím častěji a víc, než bych si myslel. 

Mj. čím déle testuji a používám dalekohled Geovid Pro 10x32, tím dál víc oceňuji jeho kompaktní velikost. Nikde nepřekáží, není těžký - že kompaktní rozměry ocením sem tušil, ale že to bude takový rozdíl... 

Párování s telefonem, LeicaProTrack, balistika a ostatní superfunkce 

Pokud má dalekohled tohoto typu splnit mé očekávání, předpokládám, že ovládání bude jednoduché a intuitivní. Intuitivní znamená, že se do toho pouštím bez otevření návodu :). Při každém zmáčknutí měření se na displeji dalekohledu zobrazuje logo bluetooth, spouštím tedy nainstalovanou aplikaci Leica Ballistic, kterou jsem vyměnil za starší typ aplikace Leica Hunting. Zadám párování dálkoměru a ihned páruji s Dalekohledem Leica Govid Pro 10x32. Aplikace je zatím jen v angličtině a němčině, což může být pro některé uživatele trošku problém. Pokračuji krok za krokem,  tzn. vytvářím střelecký profil mé zbraně. Zadávám pro jednoduchost z továrních dat výrobců střeliva. A ejhle, databáze světoznámého balistického programu Applied Ballistic nezná Hornady 308 Win Interlock 220 gr. Naštěstí lze databázi přepnout na data od firmy Leica, která již mé střelivo zná. Upravuji data o úsťové rychlosti podle skutečnosti a také vzdálenosti mezi osou hlavně a osou puškohledu. Profil uložen a přehrán do dalekohledu. Jediný  zádrhel, nebo spíše překvapení, bylo ve značení jednotek u balistických tabulek. V nastavení profilu lze volit mezi MRAD(MILS), MOA, 1 cm klik na 100m nebo CM. Podle vybraného, dalekohled i aplikace pak zobrazuje potřebná data. Např. při volbě 1cm/100 klik ukazuje kolik kliku je potřeba udělat na změřenou vzdálenost. Pro jednoduchost jsem zvolil CM, tedy kolik centimetru je snos mé střely v dané vzdálenosti. Tak, abych jednoduše mohl porovnat s mnou naměřenou balistikou. Teď k zádrhelu, výsledek vypadá následovně: 35U, 18U, 120U. Ze začátku jsem tápal v tom, co má značit U a zda máme vše dobře nastaveno. "U" značí Unit tedy jednotka, výsledek je tedy 35 jednotek, musím však vědět, jaké mám nastavení, zda 35 kliku nebo 35 cm. V tabulce v mobilu je to naštěstí v hlavičce uvedeno, v dalekohledu však tuto informaci musím vědět. 

LeicaProTrack

Funkce navádění do místa posledních měření. Nová technologie u dalekohledů v této prémiové třídě. Funkce by měla fungovat přibližně takto: Vidím srnce ve větší vzdálenosti jak prochází pole s ovsem, obeznávám jej dalekohledem, měřím jeho polohu dálkoměrem. Srnec je lovný, měním dalekohled za kulovnici, zamířím, střílím. Srnec se láme v ohni a zmizí někde v poli s obilím. Vychutnávám si neopakovatelnou situaci lovu, oddychuji a nechávám srnci čas, abys se rozloučil se svým již bývalým teritoriem. Beru do ruky telefon a v aplikaci Leica Ballistic spouštím Leica Pro Track. Pomocí kompasu, nebo zobrazením na mapě vyrážím k bodu, který dalekohled v aplikaci označil jako poslední změřený bod. Následuji šipku kompasu, 30m, 20m, 10m a najednou je srnec přede mnou. Zůstal v ohni, tak jak se mi podařilo zachytit po výstřelu v puškohledu. Probíhají veškeré myslivecké pocty a já si vychutnávám tuhle dobrou trofej. Díky Leica Pro Track jsem nemusel domů pro loveckého psa, ale zhaslého srnce jsem v nepřehledném vysokém poli s ovsem našel sám, bez pomoci kolegů nebo psa, který mě čeká doma. 

Konec příběhu - teď realita :) Na tuto funkci jsem se velmi těšil tedy hned po vyzkoušení dálkoměru zkouším LPT v praxi. Zaměřím na budovu, abych mohl kvalitu měření hezky porovnat v mapách. Měřím, spouštím službu LPT a vyskakuje hláška, nastavte kalibraci kompasu ve vašem zařízení. Jdu na to, pomocí obrázkového návodu a doprovodného anglického textu pohybuji s dalekohledem do všech možných stran, jak mi ukazuje krátký návod v aplikaci. Další krok, pohybujte 3x ve směru opisující osmičku, zde trochu tápu, použiji tedy systém, který znám od jiných přístrojů, kde je potřeba kalibrovat kompas. Po pohybování s dalekohledem snad do všech různých směru i světových stran se v aplikaci dostávám do dalšího kroku. Aplikace upozorňuje, ať zkontroluji připojení bluetooth s dalekohledem. Provádím kontrolu a vše vypadá v pořádku. Navádění k cíli však ne a ne fungovat. Po několika zkouškách různých postupů začínám uvažovat o potupné cestě s přečtením návodu. No nic čas plyne nechávám to na další den. Další den po zapnutí aplikace a spárování s dalekohledem kontroluji nastavení - vidím, že je možné provést dvě aktualizace. Aktualizace komunikace přes bluetooth a firmware dalekohledu. Provádím aktualizaci a hned vidím zlepšení v plynulosti komunikace dalekohledu s aplikací. Nyní je potřeba udělat kalibraci kompasu (asi po dvacáté), otevře se kompas, ale nemá žádná data o měření. Zkouším tedy měřit znovu již se zapnutým kompasem..... hurááá měření zaznamenáno a kompas začíná navádět k cíli. Zkouším cíl zobrazit na mapě a zde vidím, že cíl je zobrazen ve špatném směru. Špatně zkalibrovaný kompas, nyní už vím, jak na to, provádím novou kalibraci a testuji funkci LPT na různé cíle a vzdálenosti. 

Shrnutí první zkušenosti s LeicaProTrack

Pokud by Vám někdo ukázal jak na to a provedl Vás základním ovládáním (od toho jsme tady pro Vás my :) ) tak je to v podstatě lehčí než ovládat mikrovlnku. V případě, že na to jdete bez návodu tak jako my, čeká Vás trošku strastiplná cesta. Leica si to asi uvědomuje, jelikož několik týdnu po našem testování vydává sérii 12 instruktážních videí. K hodnocení samotné funkce LPT, po kvalitní kalibraci kompasu, která je pro funkci stěžejní, se nám dařilo přesné navádění i na vzdálenosti kolem 1500m (s přesností cca 15-20 metrů). V těch nejpoužívanějších vzdálenostech 200-500 metrů se nám několikrát podařilo navádění přesně na měření bez stranové chyby. Jediná chyba, u které věříme, že bude vyřešena softwarovou aktualizací, je ta, že pro navádění k cíli musíme mít aktivovanou aplikaci ještě před provedení měření. Což je v mnoha loveckých situacích nemožné. Funkci určitě využijí lovci, kteří loví v horách v složitém terénu, případně při lovu v polích a na větší vzdálenosti. Obecně bych tuto funkci v kategorii dalekohledů s dálkoměrem bral jako zajímavou přidanou hodnotu. 

Závěrečné shrnutí - Leica Geovid Pro 10x32

Tento dalekohled mě uchvátil především svými rozměry, takto kompaktní a přesto vysoce výkonný denní dalekohled je přesně to, co v nabídce prémiových dalekohledů chybělo. Dalekohled je na délku dokonce menší než můj mobilní telefon, což mi při dané kvalitě a výkonu přijde skoro neuvěřitelné. Velikost, ergonomie, váha, kvalita dodávaného příslušenství (popruhy, krytky), zpracování, design, přesnost měření dálkoměru a špičkový přístup ke koncovému uživateli, to jsou za mě ty nejlepší vlastnosti tohoto dalekohledu Leica. Prostor ke zlepšení vidím v komunikaci dalekohledu s aplikací, případně ujasnění zobrazovaných informací na displeji dalekohledu. Nejedná se o špatné vlastnosti, nebo nějaké chyby, jen je tahle oblast propojení optického denního dalekohledu se smartphony příliš mladá, dostatečně neprobádaná. A tak je zde dostatek prostoru k vývoji a zlepšení. Výhodou této oblasti je, že většina vylepšení lze provést pouhou aktualizací softwaru mobilní aplikace nebo firmwaru dalekohledu. Bez dalších investic. Pokud Vás zajímají další informace o tomhle dalekohledu nebo o dalekohled máte zájem neváhejte nás kontaktovat. 

Potřebujete poradit s výběrem?

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem pomoci.

V rámci tohoto sortimentu vám nejlépe poradí:

+420 723 320 718
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Nebo nám napište e-mail:

Matěj Náhlý
Matěj Náhlý
Jsme tým odborníků
Jsme tým odborníků

s dlouholetou praxí v oboru

Autorizovaný prodejce
Autorizovaný prodejce

značek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a další.

Široký sortiment
Široký sortiment

potřeb pro myslivce od A do Z

Kamenná prodejna
Kamenná prodejna

s prodejní plochou větší než 400 m2