ULTRALIGHT NEW je základní, univerzální typ funkčního úpletu. Používá se všude tam, kde je třeba rychlý odvod potu při měnící se fyzické zátěži.

V roce 1991 založil pan Mario Vlček firmu Alae Lupuli, která si vytkla za cíl vyvíjet a vyrábět prádlo a ošacení pro výkonnostní sportovce. Sám již několik let experimentoval a vyráběl vybavení pro sportovce pohybující se v extrémních klimatických podmínkách, zejména péřové spací pytle a bundy. Jako disponovaný sportovec s bohatými expedičními zkušenostmi dobře věděl co je důležité pro zachování životních funkcí člověka v mezních klimatických podmínkách.
První výrobky pod názvem Moira, které byly výsledkem několika let zkoumání a hledání, způsobily zasloužený rozruch. Najednou bylo možné posunout hranice fyzických možností sportovce, protože nové prádlo s člověkem spolupracovalo. Prostě fungovalo… Zpočátku zpochybňovaná vize transportu vlhkosti a vodních par speciálně konstruovanou textilií dostala v podobě výrobků Moira reálnou podobu: „Byli jsme nadšenci, kteří od roku 1970 jezdili po světě jako horolezci. Na své výpravy jsme potřebovali věci, které se doma nedaly sehnat. Tak jsme si buď draze kupovali výbavu v cizině nebo si je sami vyráběli. V horách jsme potom v extrémně tvrdých přírodních podmínkách na ledovcích na vlastní kůži zkoušeli, co je ideální a co není.
A to nás baví dodnes. Proto máme vyryto na našem pečetidle: Capite, Corde et Manibus – Hlavou, srdcem a rukama. Je pravda, že v dnešní době není velký problém nakoupit ve světě špičkové textilie a vyrobit z nich výborné produkty. My však, za dlouhá léta pozorování, jsme na mnohé přišli a přesně víme, co hledáme…
Nezbylo nám, než si postupně opatřit výrobní zařízení, na kterých je možné vyzkoumat, vyvinout a vyrobit vlastní textilní hmoty, zušlechtit je a zhotovit z nich oděv, který odpovídá našim představám – a obléci jej na sebe.
MOIRA TG 900
Říkával jsem tehdy – kdyby se někdy v budoucnu změnil režim, šel bych vyrábět sportovní oblečení. No a pak přišla Sametová revoluce a já jsem dostál svému slovu. Během těch mnoha let jsem získal plno cenných zkušeností z oboru textilní výroby, takže bylo na čem stavět. První větší šicí stroje jsem odkoupil z Barrandova, kde rozprodávali starý nábytek, a tak jsem do toho tehdy skočil rovnýma nohama a založil v roce 1990 firmu. Jako horolezec a motorkář jsem věděl, co sportovec potřebuje mít na těle, aby zvládl extrémní výkon a cítil se dobře. Musí to být taková textilie, která odvádí kapilární vlhkost, aby tělo zůstalo v suchu a teple. Probíral jsem ten nápad s Výzkumným ústavem chemických vláken Svit, kde jsou úžasní odborníci a společně jsme vyvinuli originální pětilaločné vlákno z polymeru, které je dnes patentováno jako vlákno Moira TG 900 (1996)

vlákno Moira TG 900
MOIRA VE STRAKONICÍCH
Firma založená v roce 1990 se jmenovala Alae Lupuli a o dva roky později uvedla na trh 100% polypropylenové prádlo, první v ČSR. První výrobky si firma nechávala vyrábět v tehdy ještě existujících textilních provozech v ČSR, ale protože chtěla mít nad produkcí svých typů pletenin kontrolu, pronajala si pletací kapacity vývojového pracoviště Fezka Strakonice. Název patentovaného vlákna Moira se postupně stal synonymem funkčního prádla a dal roku 2002 jméno transformované části původní firmy – Moira CZ a.s. Alae Lupuli se od té doby věnuje vývoji, výzkumu a technologii výroby.
Do příznivého rozvoje firmy zasáhly téhož roku ničivé povodně, které zcela zničily tehdejší sídlo firmy v Praze Modřanech, včetně výrobních technologií. Protože kapacity prvovýroby v bývalém strakonickém Fezku zůstaly mimo dosah povodní, rozhodla se firma dosud pronajaté stroje zakoupit, včetně výrobního areálu. Sídlo firmy bylo přemístěno do Prahy-Krče.
Obnovu výrobních kapacit započala Moira roku 2003 ve Strakonicích vybudováním centrálního skladu hotových výrobků a rozšířením pletacích kapacit. Roku 2005 byl dokončen systém navazujících technologií včetně designérských pracovišť. Soustředění technologií a všech přípravných doprovodných činností do jednoho výrobního celku se projevilo rozšířením sortimentu funkčních materiálů a modelových řad. V roce 2007 byly instalovány první ponožkové pletací stroje nové generace. V následujících létech byly výrobní kapacity rozšířeny zejména o speciální automatické pletařské stroje.
Na podzim 2012 otevřela Moira svoji 22 firemní prodejnu.